28 stycznia 2009

Jak czytać Pismo Święte?

Zgodnie z obietnicą zamieszczamy dwa artykuły s. Bogny na temat Lectio Divina. Ale co to jest?
Najlepiej będzie zajrzeć do dokumentów i się przekonać. W skrócie powiem, że jest to metoda czytania Pisma Świętego o bardzo długiej tradycji. Na końcu pomocny (mam taką nadzieję) schemat tej modlitwy.


2 komentarze:

M. pisze...

A czy nie można tak bardziej prosto? W moim przypadku czytanie i rozważanie Słowa chyba trochę przypomina zachowanie dziecka. Dziecko słucha rodziców, pyta, ufa im; gdy dzieje się coś złego, woła mamę lub tatę. Ja staram się medytować nad Słowem, odnoszę Je do swego życia , by je i samą siebie przemieniać. Biblia - to dla mnie Słowo Święte - też w tym sensie, że w nie wierzę. Gdy czytam, że Chrystus mówi, że będzie z nami, to jest to dla mnie prawda niepodważalna. Nawet, gdy coś złego dzieje sie w moim życiu, wierzę, że Bóg jest ze mną. Jednak w swojej modlitwie raczej chyba nie trzymam się tego schematu, jaki przedstawiła Siostra. Pozdrawiam

ekipa SWS pisze...

Schamat ma służyć spotkaniu ze Słowem i nie jest wartością samą we sobie. Jeśli niesie nas łaska wydaje się nie potrzebny, ale kiedy trzeba powalczyć o spotkanie ze Słowem - pomoże. I druga funkcja: on może weryfikować nasze potencjalne błędy w czytaniu Słowa np. tylko emocjonalne lub przeintelektualizowane podejście do Słowa.
No i przepraszam, że te treści są dośc suche. Były pisane jako wykład na sympozjum, a nie konferencja. s. Bogna